Eşinin tek maaşıyla geçinemeyince köyüne döndü, 500 hayvanı oldu

Eşinin işi dolayısıyla 2014’te Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yerleşen 45 yaşındaki iki çocuk annesi Demet Bedir ve ailesi tek maaşla geçim sıkıntısı yaşadı. 

Bedir, 2022’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var’ projesine başvuruda bulunarak, 100 koyun destek alıp, ailesiyle memleketi Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Yarbaşı köyüne döndü. 

Aldığı koyunları eşiyle 2 bin rakımdaki köylerinin dağları ve meralarında otlatıp bakımlarını yapan Bedir, hayvan sayısını 2 yılda 500’e çıkararak sürü sahibi oldu. 

Köyde olmaktan çok mutlu olduklarını belirten Bedir, “Büyükşehirlerde yaşamakta zorlananlar köylerine dönsün. Biz geçimimizi çok güzel sağlıyoruz” dedi. 

“İYİ Kİ GELMİŞİZ”

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin verimine dikkati çeken Bedir, şunları kaydetti: 

“Evlendiğimizde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yerleştik ve orada 8 yıl yaşadık. Oranın yaşam şartları bizi çok zorladığı için köye dönüp bu projeden faydalanarak koyun aldık. İyi ki gelmişiz. Çorlu’dan döndüğümüzde durumumuz kötüydü ama koyunları aldıktan sonra her şey yoluna girdi, maddi ve manevi olarak rahatladık. Koyunların kuzularını satıyoruz ve elde ettiğimiz gelirle daha güzel ve rahat yaşıyoruz. 100 koyunla başladığımız küçükbaş işinden geçen yıl ve bu sene kuzu aldık, 500 hayvana ulaştık. Kuzuları satıp elde ettiğimiz gelirle geçimimizi sağlıyoruz.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir